Sosyal Ağlar ve İtibar Yönetimi Konferansı

İnönü Üniversitesinde Reklamcılık Topluluğu tarafından Reklam Arası programı kapsamında yapılan atölye çalışmaları MarkeFront Genel Müdürü Aytaç Mestçi’nin konferansıyla başladı.

Konferansa İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayça Çekiç Akyol, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölüm Başkanı Doç. Dr. Fatih Özdemir, akademik personel ile öğrenciler katıldı.

Teknolojinin insan hayatında önemli bir yeri olduğunu ve iletişim stratejisinin de buna göre belirlendiğini söyleyen Mestçi, şu şekilde konuştu:

“Mağazaların hepsi de mobil üzerinden pazarlama stratejilerini ön plana almışlardır. Bugün herhangi bir şekilde mezun olup bir proje düşünüyorsanız lütfen mobilsiz bir yapılanma düşünmeyin. Şahıs kişisel ve kurumsal bloglar… Blog dediğimiz kurucuların dinamik devamlı içerik yaratacağı platformlar değil mi? Arama motorları bu platformları çok seviyor. Yeni içerikler, sıcak içerikler arama motorlarının en sevdiği ve insanlar arama motorlarını kullandığında öncelikle kurumsal sitelerinden çok kurumsal blogları buluyorlar. Elektronik posta tekrar en etkin pazarlama araçlarından bir tanesi ve kanunda delil olarak sayılıyor. O yüzden herhangi bir işlem yaparken insanlarla konuşurken son sözleşmeyi son yazışmayı elektronik posta üzerinden yazın. Elektronik postaları tutun, kanuni kanıt olacaktır.”

“Yeni medyayı sadece internetteki bir reklam olarak düşünmeyin. Farklı şekilde insanlara dokunacak yapıları düşünmemiz lazım, reklam kısmında insanları etkiliyor olmanız lazım” diyen Mestçi, şunları ekledi:

“Video kanalları yayılı platformda pazarlama yapacağınız alanlarda sosyal medyada en güçlü alanlar olacaktır. İnsanlara bir şekilde görsel olarak da dokunuyor olmanız gerekiyor. Bizim ülkemizde olmasa da ses paylaşım radyoları dünya çapında çok yoğun. RSS dediğimiz basit besleme sistemleri, mobil web yazılım platformlarının RSS’le uyumlu olması gerekiyor. Bu sistem yapısını oturtacağınız bütün sosyal medya planı içinde görüyor olmanız gerekiyor. Bu yalnız şu demek değildir. Şimdi bu sistemler var sadece bunları kullanacağınız anlamına gelmiyor. Bu arada bir klişeleşmiş pazar vardır. Bunu yok sayamazsınız. Bununla ikisini çok iyi birleştiriyor olmanız gerekiyor. İnsanların devamlı dinamik yaşaması, dijital yaşaması için tüm mecraları dijitalle birleştiriyor olmanız gerektirecek.”

Doğru içeriklerin, doğru anahtar kelimeyle, doğru hashtagle buluşturulması gerektiğini ifade eden Mestçi, “Paylaşmadan evvel o sektörle ilgili insanlar neleri yapıyorlar, hangi kelimeleri yazıyorlar, nelere yoğunlaşıyorlar bunları da araştırıyor olmanız gerekiyor. Bu da sosyal ağlarda içerik pazarlamasının ayrı bir önemini getiriyor” dedi.

Mestçi, sözlerine şöyle devam etti:

“Doğru şekilde köprüyü kurarsanız sadece sizin attığınız mesajlar değil size de geri dönüş olmaya başlar. Bunu yapmak içinde sadece facebook, instagram, twitter yoktur, dünya çapında bin beş yüz kadar sosyal ağ vardır. Bunlar dinamik olarak birbirleriyle devamlı değişiyorlar. Yapmanız gereken hedef kitle hangi ağlarda etkinse yenilerini de takip ederek bunları da bir şekilde aktif kullanmaya başlıyor olmanız gerekiyor.”

Konferans sonunda Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ayça Çekiç Akyol tarafından Aytaç Mestçi’ye plaket ve kayısı paketi hediye edildi.

Haber: Merve İNAN

Kaynak: inonu.edu.tr

Sosyal Ağlar ve İtibar Yönetimi Konferansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.