Sosyal Medya İK’yı Nasıl Değiştirdi?

“Yenibiriş Dünyası” dergisinin 37. sayısında (Kasım-Aralık 2011), MarkeFront Genel Müdürü Aytaç Mestçi’nin, 19 Ekim’de Çatı İK Seminerleri’nde gerçekleştirdiği sunumdan notlara da yer verildi:

Sosyal Medya İK’yı Nasıl Değiştirdi?

Konuşmacı: Aytaç Mestçi, MarkeFront Genel Müdürü

Katılımcılar: İK profesyonelleri

Sunumdan notlar:

Sosyal medya gerçeği hızla büyüyor ve yaygınlaşıyor. Türkiye’de, sosyal medyayı aktif kullanan firma sayısı maalesef çok az. Türkiye’de hala, şirket patronları ve üst düzey yöneticiler, sosyal medyanın gücüne inanmıyor ve sosyal ağlarda çalışanlarıyla birlikte var olmanın, seviyeyi düşürdüğünü düşünüyorlar.

Herkesin sosyal hesabı mı olacak?

Çalışanların sosyal hesaplarının bulunup bulunmaması noktasında doğru karar vermek gerek. Özel hayatlarına, kişisel ve sosyal hesaplarına saygı duyulması lazım ama kontrolün elden bırakılmaması önemli.

Personel seçiminde artık kriterler değişti

Eskiden iş görüşmesine giden kişinin giyimine bakılırdı. Herkesin yanında cv getirmesi beklenirdi. Günümüzde daha rahat giyimli, tablet bilgisayarlarla görüşmelere gelen kişilerin sayısı hızla artıyor. Kağıda basılı olanlardan çok, akıllı telefonlardan gelen CV’ler daha geçerli. Aday hakkında yeteri kadar bilgiye sosyal mecralardan ulaşılabiliyor.

Ne iş olsa yaparım diyen kitleyi bir kenara bırakırsak, üst düzey veya orta düzey üstündeki elemanlar artık firma seçiyor ve bunu yaparken de insanların o firmadan memnun olup olmadıklarını araştırıyor. Sosyal ağlarda o firma çalışanlarını buluyor, arkadaş olarak ekliyor ve ‘firmada işler nasıl dönüyor, maaşlarınızı zamanında alıyor musunuz?’ diye mesaj atıyor.

İK’cıların sosyal medya korkuları

– Öncelikle sosyal medyadan sorumlu kişinin kontrolünün sağlanması gerekli.

– Cevap politikası belirlenmeli.

– Sayfa kullanım kuralları belirlenerek kullanılan sosyal ağ sayfalarında yayınlanmalı.

– Kuralları ihlal edenler olduğunda, kendilerine sayfa kullanım kurallarını hatırlatmalı ve her türlü durumda bu insanların yazdıklarının ekran görüntüsünü almalıyız.

yenibirisduyasi-com

Kaynak: http://www.yenibirisdunyasi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.